کاربرد ماشین دورکن چوب (دستگاه برش ام دی اف)

فهرست مطالب

کاربرد ماشین دورکن چوب (دستگاه برش ام دی اف)

جمشیدی

12 تیر 1403

نیترو بهترین مشاور در امر خرید و فروش دستگاه دورکن تلفن تماس 09122485097

دورکن چوب یا همان اره میزی و البته با عناوین دیگری همچون اره مجموعه که در بین اهالی قدیمی صنعت نجاری به اره دوتیغ هم شهرت دارد، در اصل ماشین اره مجموعه قدیمی است که شامل مجموعه‌ای از چند دستگاه برش، رنده و کُم کن بوده و به مرور زمان و به دلیل دورکردن قطعه کار به دورکن معروف شده است. با این ماشین می توان انواع تخته، تخته خرد چوب، چند لایی و غیره را با دقت بسیار خوبی برید. مهمترین برش‌هایی که این ماشین میتواند روی چوب انجام بدهد به شرح زیر است:

 • دورکردن قطعات
 • دوراهه کردن
 • کنشکاف زدن
 • فارسی بریدن
 • فاق و زبانه کردن
 • برش در امتداد خط راست

مشخصات کلی دورکن چوب (دستگاه برش ام دی اف)

 1. گارد تیغ اره و هود بالای اره
 2. محل خروج تیغ اره
 3. گونیای پشت اره
 4. تابلوی کنترل دستگاه
 5. سویچ روشن و خاموش
 6. کلید استپ اضطراری
 7. گونیای جلو
 8. ریل کشویی

محدوده خطر دورکن چوب (دستگاه برش ام دی اف)

ماشین دورکن چوب یکی از دستگاه های پر کاربرد است و برای خرد کردن و سایز کردن قطعات مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل، لازم است اپراتور همیشه هوشیار باشد و موارد ایمنی کار با دستگاه را رعایت فرماید.

محدوده خطر دورکن 1

برای برش صفحات بزرگ به حداقل سه نفر نیاز است و فقط کافیست قطعه روی ریل دستگاه دورکن چوب قرار گیرد و پس از روشن کردن دستگاه ریل را به جلو حرکت داد.

محدوده کار با دورکن

برای کار با دستگاه دورکن چوب باید دارای یک شاسی مقاوم و محکم باشید. همچنین بر روی این شاسی یک صفحه چدنی با سطح کاملاً صیقلی و ماشین کاری شده قرار می گیرد که معمولاً برای بالا بردن استحکام آن از زیر به صورت مشبک می سازند.

الکتروموتور و یونیت برش چیست؟

این قسمت دورکن چوب به نوعی قلب ماشین محسوب می شود. یونیت برش شامل موتور، سیستم جابجا کننده و زاویه دهنده موتور و تیغ اره و سیستم انتقال نیرو از موتور به تیغ اره خواهد بود. همچنین این قسمت می تواند شامل خط زن نیز باشد.

 

زاویه پذیری یونیت برش چگونه است؟

برای برش فارسی یا زاویه دار، لازم است به صورت دستی یا برقی اهرم زاویه پذیری دستگاه را فعال و یونیت اره را به زاویه دلخواه برسانیم. همچنین روش های مختلفی برای زاویه پذیری وجود دارد که یکی از بهترین نمونه های آن سیستم  EASY-GLIDE می باشد.

انواع ریل دورکن چوب (دستگاه برش ام دی اف)

به طور کلی ریل این تیپ را می توان در 3 نسل مختلف طبقه بندی کرد:

 1. ریل ساچمه ای
 2. ریل واگنی
 3. ریلایکس رول

نسل اول: ریل های ساچمه ای

این دسته از ریل ها برای جابجایی میز از یک ریل و بورینگ های ساچمه ای بهره می برد. این ریل ها دارای عملکرد مناسب و قابل قبولی دارند و نگهداری آن ساده می باشد. ضعف این دسته از ریل ها به دلیل اینکه کل وزن میز و قطعه کار بر روی ساچمه هایی که شکل کروی دارند وارد می آید بنابر این از یک نقطه فشار وارد می شود و ساچمه نیز از یک نقطه این فشار را بر روی سطح زیرین خود منتقل می کند بنابراین به مرور این مورد باعث خوردگی ریل خواهد شد. در این دسته از ریل ها نظافت ریل یکی از معضلات همیشگی است.

نسل دوم: ریل های واگنی (آلتندورفی)

در این دسته از ریل ها سطح مقطع فشار از یک خط خمیده به ریل ها منتقل می شود و خوردگی به مراتب از ریل ساچمه ای کمتر خواهد بود.

نسل سوم: ریل های X-Roll

این دسته از ریل ها سطح مقطع فشار از طریق خطوط موازی به سطوح وارد می شود و بنابر این فشار وارد از طرف میز و قطعه کار با تناسب خیلی بهتری به سطح ریل وارد می شود و فشار به خوبی دفع می شود و نظافت آن به مراتب از دیگر ریل ها راحتتر است. نظافت این ریل با جابجا کردن ریل خود به خود انجام می شود.

 

خط زن دورکن چوب و انواع آن

فرض کنیم می خواهید یک کیک تولد را تقسیم کنید، همانطور که بارها مشاهده کرده‌اید از زیر برش به خوبی انجام نخواهد پذیرفت و به نوعی برش صاف و دقیق نخواهد بود. در برش پانل های روکش شده نیز داستان به همین قرار است. برش پانل روکش دار زمانی دقیق و بدون لب پری خواهد بود که از زیر ابتدا یک تیغ اره خط زن روکش را به اندازه ضخامت تیغ اره اصلی بعلاوه 0.2 میلی متر بیشتر بردارد. در این صورت برش دقیق حاصل خواهد شد. در بعضی مواقع به دلیل تاب داشتن ورق ها خط زن به خوبی عمل نخواهد کرد. در این صورت لازم است با اعمال فشار از بالا این ایراد برطرف شود.

چاقویی پشت تیغ دورکن چوب

برای برش چوب های تر برای جلوگیری از پس زدن یا توقف تیغ اره باید از گوه پشت اره یا چاقویی استفاده شود. این گوه همواره باید به اندازه یک چهارم ضخیم تر از ضخامت تیغ اره باشد. همچنین فاصله آن از تیغ اره باید نهایت 0.8 سانتی متر باشد. توجه داشته باشید هنگام تعویض تیغ اره، چاقویی باید 2 میلیمتر پایین تر از نقطه بالای اره باشد.

نحوه کار با دستگاه دورکن چوب چگونه است؟

ارتفاع تیغ دورکن: ارتفاع تیغه باید حدودا 0 تا 15 میلیمتر بالاتر از سطح بالای قطعه کار باشد. عمر بالاتر تیغ اره و برش با کیفیت رایطه مستیقیم با ارتفع تیغه دارد.

تنظیمات تیغ دورکن چوب باید به شرح زیر باشد:

 • تیغه نباید لنگی داشته باشد. لرزش و لقی تیغ اره توسط ابزار لنگی سنج قابل اندازه گیری است
 • زاویه تیغ اره باید توسط گونیا کنترل شود.
 • ارتفاع تیغه از سطح قطعه کار باید حدود 16 میلی متر بالا تر باشد.
 • فاصله تیغ اره و خط زن مطابق شکل تنظیم می گردد:

تنظیمات دورکن

انواع تیغ دورکن چوب را بشناسید

برش دقیق، سریع و کم هزینه تا حد خیلی زیادی به انتخاب مناسب وابسته است.  برخی ویژگی‌های آن بهش رح زیر است:

 • جهت برش که در طول و یا عرض الیاف چوب طبیعی است.
 • سختی و مقدار رطوبت چوب
 • نوع چوب مصرفی : ماسیو، تخته چند لایی، تخته خرده چوب و پانل های MDF
 • میزان کیفیت مورد انتظار از برش
 • سرعت برش، نوع تغذیه که به صورت دستی است یا بوسیله فیدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه